Wiadomości z tagiem Orange  RSS
W Orange ruszył Black Weekend. Taniej kupisz smartfony i akcesoria

26.11.2021 8:26


Orange Black Weekend Black Friday 2021 smartfony akcesoria
Black Weekend w Orange potrwa od 26 do 29 listopada 2021 roku. Na szukających zakupowych okazji czekają smartfony w obniżonych cenach oraz tańsze akcesoria.

Smartfony w obniżonych cenach


Z okazji Czarnego Piątku i Czarnego Weekendu Orange obniżył ceny wybranych smartfonów. Obniżki sięgają aż 1008 zł w przypadku modelu  i dotyczą zakupu urządzenia wraz z abonamentem lub bez niego. Szczegóły w tabeli poniżej.
 
 
Model Abonament 60 zł Orange Love 109,99 zł Bez abonamentu (raty 0%)
0 zł + 24 x 52 zł
(taniej o 1008 zł)
0 zł + 24 x 43 zł
(taniej o 1008 zł)
20 x 109,95 zł
(taniej o 300 zł)
0 zł + 24 x 45,01 zł
(taniej o 384 zł)
0 zł + 24 x 45,01 zł
(taniej o 384 zł)
20 x 67,95 zł
(taniej o 340 zł)
0 zł + 24 x 66 zł
(taniej o 168 zł)
0 zł + 24 x 57,99 zł
(taniej o 168 zł)
20 x 79,95 zł
(taniej o 200 zł)


Tańsze akcesoria


To jeszcze nie koniec niespodzianek. Do modeli smartfonów w obniżonych cenach można dokupić wybrane akcesoria o 30% taniej. Są wśród nich:
 • Power Bank Winner Group 10000 mAh za 59,90 zł (obniżka z 79,90 zł),
 • Słuchawki bezprzewodowe Icon PODS 2 PURO + etui za 179,92 zł (obniżka z 224,90 zł),
 • Etui WG Flipbook Duet do Xiaomi Mi 11 Lite za 38,50 zł (obniżka z 55,00 zł),
 • Uniwersalne wodoodporne etui Just Green za 38,43 zł,
 • Uchwyt samochodowy z ładowaniem indukcyjnym + uchwyt do kratki wentylacyjnej 5W za 26,24 zł.

Orange Black Weekend baner

Darmowa dostawa


W Black Weekend Orange proponuje darmową dostawę do Paczkomatów InPost dla klientów indywidualnych i biznesowych. Promocja dotyczy zamówień z płatnością online, w których dostępna jest opcja Paczkomaty Inpost (z wyjątkiem dostawy kurierskiej).
Więcej szczegółów na temat czarnopiątkowej promocji w Orange oraz więcej produktów można znaleźć .
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Prezes Orange skazany, będzie musiał odejść

24.11.2021 14:31

Prezes Orange Stephane Richard powiedział w środę, że decyzja, czy powinien pozostać na stanowisku, należy do zarządu największej francuskiej firmy telekomunikacyjnej. Paryski sąd apelacyjny skazał go za współudział w nadużyciu funduszy publicznych.

Tagi: Orange
Źródło: www.wnp.pl

Orange rozdaje darmowe gigabajty – w tym tygodniu 7 GB

24.11.2021 11:33


Orange rozdaje darmowe gigabajty – w tym tygodniu 7 GB
Tydzień temu Orange rozdawał swoim klientom tłuste paczki z 15 GB darmowego internetu. Dzisiejszy prezent jest nieco skromniejszy, ale szkoda z niego nie skorzystać.
Akcja „Środy z Mój Orange” trwa i Orange rozdaje kolejne niespodzianki. Przypomnijmy: jest to cotygodniowa okazja, by całkiem za darmo dostać coś od operatora – mogą to być darmowe paczki internetu, mogą być też czasowe usługi, które standardowo, poza akcją są płatne. Wystarczy tylko zajrzeć do aplikacji „Mój Orange” i dwa razy kliknąć.
 
Tydzień temu pomarańczowy operator umieścił w swojej aplikacji paczkę z bogatym pakietem 15 GB. Dziś jest znacznie skromniej, a liczba gigabajtów zmniejszyła się o ponad połowę – na klientów czeka więc 7 GB. To jednak wciąż solidny zapas, pozwalający przez jakiś czas intensywnie mobilnie buszować w globalnej sieci.
Jak zawsze, z darmowego internetu w Orange można skorzystać na terenie Polski. Okazja skierowana jest do abonamentowych klientów Orange, omija za to użytkowników ofert na kartę. 

Źródło: www.telepolis.pl

Orange na kartę: nowe zasady w usługach bez limitu

22.11.2021 16:47


Orange na kartę nowe zasady w usługach bez limitu
Orange wprowadził nowe zasady w ofercie na kartę – a konkretnie w usługach bez limitu . Operator zachwala, że zmiany zapewnią możliwość nieograniczonego korzystania z telefonu oraz swobodnego surfowania po internecie. Nowość dotyczy wszystkich obecnych i przyszłych użytkowników.
18 listopada 2021 r. Orange wprowadził zmiany w regulaminach usług „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + pakiet GB”. Na firmowym blogu operator wymienia następujące nowości:
 • Dni ważności z kolejnych aktywacji usługi się sumują. Klient może teraz włączać kolejne wersje usługi w dowolnym momencie i niemal dowolnie je ze sobą łączyć. 
 • Operator będzie także dodawał do siebie gigabajty z kolejnych aktywacji oraz automatycznych odnowień usługi, aby nigdy nie zabrakło internetu w usłudze. 
 • Uproszczono przejście ze starej wersji bez limitu (bez MMS-ów) do aktualnej usługi „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + pakiet GB”. Dni ważności oraz zgromadzone w starej usłudze gigabajty zostaną przeniesione.

 
Usługę „Rozmowy, SMS-y i MMS-y bez limitu do wszystkich + 15 GB” za 30 zł na 31 dni można włączyć: 
 • wysyłając SMS o treści START pod 630 (koszt SMS do Orange),
 • w aplikacji Mój Orange (wtedy klient otrzyma 2x większy pakiet gigabajtów).

Szczegóły oferty po najnowszych zmianach przedstawiają regulaminy: 

 
 

Tagi: Orange, NEC, Opera, SMS, IEM, NAS
Źródło: www.telepolis.pl

Strategia Orange: niezawodne usługi dla wszystkich, wszędzie i w każdej technologii

22.11.2021 11:24


Orange strategia GROW usługi dla wszystkich wszędzie w każdej technologii
Orange opublikował kolejny film z cyklu Wszyscy ludzie strategii. Tym razem możemy posłuchać wypowiedzi Piotra Jaworskiego, członka zarządu do spraw sieci i technologii.
Orange Polska w swoim cyklu „Wszyscy ludzie strategii” przedstawia podstawowe założenia strategii .GROW. W najnowszym odcinku Piotr Jaworski, członek zarządu ds. sieci i technologii opowiada o tym, co u pomarańczowego operatora jest ważne z jego punktu widzenia. Jednym z istotnych celów jest to, aby usługi Orange były dostępne dla każdego, wszędzie i w każdej technologii, a także by miały odpowiednią jakość. Bo nie wystarczy, by mieć dostęp na przykład do pomarańczowego 5G, trzeba jeszcze móc z tego w sposób efektywny skorzystać.
 
 
Do tego, by to wszystko było możliwe, Orange ma cały zestaw specjalnych programów. Jeden z nich nosi nazwę P4. Jego założeniem jest to, że cztery podstawowe usługi (SMS, MMS, transmisja danych i głos) zostaną przywrócone w ciągu 10 minut, gdy dojdzie do awarii na bardzo wysokim poziomie. W ramach P4 Orange czasem sam sobie psuje sieć i sprawdza w ten sposób, czy podjęte przez inżynierów zatrudnionych przez operatora działania przynoszą odpowiedni skutek.
TELEPOLIS.PL zadał pytanie przedstawicielowi Orange Polska:
Czy w tym momencie wszelkiego rodzaju komunikatory internetowe i inne tego typu usługi nabrały już takiego znaczenia, że Orange może swobodnie odłączać nadajniki 3G i skupić się jedynie na dostawie jak najszybszego Internetu, czy też jest wręcz przeciwnie: usługi starego typu mają się wciąż bardzo dobrze, przynoszą zadowalające przychody i nic nie wskazuje na to, by ich kondycja miała spadać.

– zapytał Lech Okoń, redaktor naczelny TELEPOLIS.PL
Lech Okoń telepolis.pl
Piotr Jaworski w odpowiedzi zwrócił uwagę na to, że swego rodzaju papierkiem lakmusowym na kondycję sieci Orange była trwające pandemia COVID-19. Ruch internetowy wzrasta normalnie rok do roku o około 30%, natomiast w marcu, kwietniu i maju ubiegłego roku urósł - z powodu pandemii właśnie - o około 40%. To jednak, co w pierwszym okresie pandemii wrosło najbardziej, to był ruch głosowy. Plany pomarańczowego operatora dotyczą przeniesienia tego ruchu na inne technologie, na przykład VoLTE czy jej odpowiednika w 5G w przyszłości.
Więcej informacji o planach Orange zawiera film, który dołączamy poniżej.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Polsat Box wprowadza kolejny nowy dekoder 4K

19.11.2021 15:07


Polsat Box kolejny nowy dekoder 4K
W ofercie Polsat Box już w najbliższy poniedziałek (22 listopada) znajdzie się kolejny nowy dekoder 4K w zestawie z pilotem Bluetooth. Urządzenie Polsat Box 4K Lite będzie można podłączyć zarówno do anteny satelitarnej, jak i do Internetu.
Dekoder Polsat Box 4K Lite jest kompaktowy, lekki i supernowoczesny. Zapewnia świetną jakość obrazu, funkcje pozwalające oglądać treści niezależnie od ramówki telewizyjnej, Wi-Fi oraz pilot Bluetooth. To urządzenie, to swoboda w dostępie do rozrywki w najwyższej jakości i wolność wyboru – zgodnie z naszym hasłem „Ty rządzisz. Wybierz swoje wszystko”.

– powiedział Tomasz Grzymała, Kierownik Działu Oferty Telewizja w Cyfrowym Polsacie
 
 
Polsat Box 4K Lite to dekoder z funkcją DUO. Umożliwia ona swobodne przełączanie pomiędzy telewizją satelitarną i kablową IPTV, w ramach tej samej oferty telewizyjnej i jednej opłaty za pakiet. Nowy dekoder ma też moduł Wi-Fi, a dzięki aplikacji Polsat Box Go pozwala na dostęp do biblioteki materiałów VOD. Dzięki niewielkim rozmiarom oraz eleganckiej obudowie urządzenie powinno się sprawdzić w każdym domu i pasować do każdego wnętrza.
Polsat Box 4K Lite baner

Telewizja 4K w trzech technologiach


Dekoder Polsat Box 4K Lite zaprojektowano tak, aby z rozrywki w rozdzielczości 4K dało się korzystać w trzech technologiach: satelitarnej, kablowej IPTV oraz internetowej. Najważniejsze cechy urządzenia to:
 • Kompaktowość – niewielki, lekki i przenośny dekoder, którego można używać w dowolnym miejscu.
 • Standard 4K – wysoka jakość obrazu, dzięki której można zobaczyć więcej szczegółów, dynamiki, kolorów i odcieni.
 • Funkcja DUO – abonent sam decyduje o źródle sygnału telewizyjnego (satelita czy telewizja kablowa IPTV). Może je zmieniać, kiedy chce i tak często, jak chce, w ramach tego samego pakietu TV. IPTV działa z Internetem stacjonarnym Plusa, Netii i Orange o prędkości co najmniej 8 Mb/s dla kanałów w jakości HD oraz 25 Mb/s dla kanałów w jakości 4K. Funkcja DUO nie daje możliwości zmiany telewizji satelitarnej lub telewizji kablowej IPTV na telewizję internetową.
 • Pilot z Bluetooth – bezprzewodowa technologia umożliwiająca sterowanie dekoderem także przez niektóre przeszkody w postaci ścian lub mebli.
 • Wbudowane Wi-Fi – automatyczne wyszukiwanie dostępnych sieci Wi-Fi i łatwe podłączanie do Internetu.
 • Polsat Box Go – aplikacja VOD zapewniająca bezpłatny i bez reklam dostęp do seriali, sportu, rozrywki i wielu innych treści z pakietu telewizyjnego abonenta oraz dodatkowo do nawet 100 kanałów TV na urządzeniach mobilnych, a także do treści i pakietów dodatkowo płatnych.
 • Nowoczesne i intuicyjne menu – dzięki niemu łatwiejszy i wygodniejszy powinien być dostęp do poszczególnych kanałów, funkcji i treści na życzenie.
 • Funkcje nieliniowe – umożliwiają zatrzymywanie, przewijanie, odtwarzanie od początku i oglądanie wybranych materiałów nawet do 7 dni od ich emisji, a także nagrywanie w chmurze (usługa dostępna w TV satelitarnej i IPTV).

Oferty z dekoderem Polsat Box 4K Lite
Dekoder Polsat Box 4K Lite jest dostępny w ofertach telewizji satelitarnej i internetowej w formule użyczenia – za 1 zł z pakietami ze stałym zobowiązaniem od 60 zł/mies. oraz od 49 zł dla ofert z niższym abonamentem. W ofercie telewizji satelitarnej dekoder można również wybrać jako dodatkowy w usłudze Multiroom. Dzięki funkcji DUO, wybierając ofertę telewizji satelitarnej zyskamy możliwość korzystania także z telewizji kablowej IPTV w ramach tego samego pakietu.

Kanały 4K w Polsat Box i Polsat Box Go


Wśród kanałów dostarczanych przez Polsat Box znajdują się 4 pozycje umożliwiające oglądanie treści w jakości 4K. Są to:
 • Eleven Sports 1 4K – dostępny w pakiecie Eleven Sports w TV satelitarnej i IPTV oraz pakietach Sport i Eleven Sports w TV internetowej, a także w serwisie Polsat Box Go,
 • Insight TV UHD – dostępny od pakietu podstawowego S w TV satelitarnej i IPTV oraz od pakietu podstawowego Wygodnego w TV internetowej,
 • Fashion TV 4K – kanał ogólnodostępny w telewizji satelitarnej,
 • NASA TV UHD – kanał ogólnodostępny w telewizji satelitarnej. 

Abonenci Polsat Box mają również dostęp do płatnych materiałów VOD w jakości 4K w serwisie Polsat Box Go. Mogą je oglądać zarówno w aplikacji w dekoderze Polsat Box 4K Lite, jak i na przykład na urządzeniach mobilnych. Wśród nich są między innymi kinowe hity: przebojowe „Ślicznotki” z Jennifer Lopez, „Bodyguard zawodowiec” z Ryanem Reynoldsem i Samuelem L. Jacksonem, uroczy „Paddington 2”, zabawna animacja „Jaskiniowiec” czy uwielbiany przez młodych widzów (i nie tylko) „Baranek Shaun Film. Farmageddon” i inne.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Orange: Oppo Reno6 Pro 5G taniej o ponad 1000 zł

18.11.2021 17:55


Orange oferta tygodnia Oppo Reno6 Pro 5G taniej o ponad 1000 zł
Dziś czwartek, więc w Orange ruszyła kolejna oferta tygodnia. Tym razem taniej można kupić smartfony Oppo Reno6 Pro 5G oraz Xiaomi Redmi Note 10S 6/128 GB.

Oppo Reno6 Pro 5G


Oppo Reno6 Pro 5G to wydajny smartfon, napędzany chipsetem Qualcomm Snapdragon 870, wspieranym przez 12 GB RAM-u. Urządzenie zostało wyposażone w 6,55-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FullHD+, ma też wszechstronny zestaw fotograficzny, złożony z pięciu aparatów. Główna jednostka z tyłu ma matrycę o rozdzielczości 50 Mpix. Całość zasilana jest akumulatorem o pojemności 4500 mAh i pracuje pod kontrolą Androida 11.
 
 
Kup teraz - zapłać później
od 2899,00 zł na ceneo

W aktualnej ofercie tygodnia Orange smartfon Oppo Reno6 Pro 5G 12/256 GB możemy kupić między innymi:
 • z abonamentem komórkowym 80 zł/mies. (z rabatami) za 0 zł na start i 24 raty po 97,99 zł (oszczędzamy łącznie 1104 zł),
 • z Orange Love 149,99 zł/mies. (z rabatami) za 0 zł na start i 24 raty po 97,99 zł (oszczędzamy łącznie 1104 zł),
 • bez abonamentu w 20 ratach 0% po 184,95 zł (brak obniżki).

Xiaomi Redmi Note 10S


Drugim z przecenionych smartfonów jest Redmi Note 10S. Xiaomi zaprezentowało ten smartfon w marcu i wyposażyło go w 6,43-calowy wyświetlacz AMOLED o rozdzielczości FullHD+, główny aparat fotograficzny o rozdzielczości 64 Mpix oraz chipset MediaTek Helio G95. Na pokładzie mamy też 6 GB RAM-u i 128 GB pamięci masowej, rozszerzalnej za pomocą kart pamięci microSD. Całość zasilana jest akumulatorem o pojemności 5000 mAh i pracuje pod kontrolą systemu Android 11.
 
 
Kup teraz - zapłać później
od 949,90 zł na ceneo

W ofercie tygodnia Orange smartfon Redmi Note 10S 6/128 GB możemy kupić między innymi:
 • z abonamentem komórkowym 60 zł/mies. (z rabatami) za 0 zł na start i 24 raty po 44 zł (oszczędzamy łącznie 120 zł),
 • z Orange Love 109,99 zł/mies. (z rabatami) za 0 zł na start i 24 raty po 34,00 zł (oszczędzamy łącznie 120 zł),
 • bez abonamentu w 20 ratach 0% po 54,95 zł (oszczędzamy łącznie 100 zł).

Z oferty można skorzystać do 24 listopada 2021 roku, do końca dnia (lub do wyczerpania zapasów).
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Samsung wspiera innowacyjne przedsięwzięcie Orange

18.11.2021 16:55


Samsung Orange innowacje RAN
Orange tworzy pod Paryżem we Francji Centrum Integracji Otwartej Sieci RAN. Jednym z pierwszych globalnych dostawców, którzy wezmą udział w otwarciu, jest firma Samsung.
Orange to jeden z czołowych operatorów telekomunikacyjnych na świecie, który świadczy swoje usługi mobilne dla 222 milionów użytkowników w 26 krajach, w tym w Europie, Afryce i na Bliskim Wschodzie. Firma planuje wdrożyć stacje bazowe kompatybilne z O-RAN Alliance, zaczynając od konfiguracji w budynkach i na terenach wiejskich.
 
 
Otwarta sieć RAN to istotna ewolucja dostępu radiowego, wymagająca głębokiej współpracy całej branży. Wraz z naszymi europejskimi partnerami chcemy przyspieszyć rozwój rozwiązań otwartej sieci RAN spełniającej nasze potrzeby. Po opublikowaniu wspólnych specyfikacji, Centrum Integracji Otwartej Sieci RAN Orange będzie wspierać rozwój i dopracowywanie rozwiązań różnych firm.

– powiedział Arnaud Vamparys, Senior Vice President of Radio Access Networks and Microwaves w Orange
Rozwiązania vRAN firmy Samsung mają pomóc w zwiększeniu elastyczności sieci, jej skalowalności i wydajności, przez zastąpienie sprzętu pasma podstawowego elementami oprogramowania. Ponadto, sieć vRAN Samsunga obsługuje zarówno niskie jak i średnie zakresy pasma, a także rozwiązania stosowane w budynkach i na otwartej przestrzeni. Samsung przeprowadził już komercyjne wdrożenia vRAN u operatorów pierwszego poziomu w Ameryce Północnej, Europie i Azji.
Cieszymy się z możliwości uczestniczenia w pracach innowacyjnego laboratorium Orange. Dzięki tej współpracy mamy nadzieję wynieść sieci na nowy poziom na rynku europejskim, co pozwoli operatorom oferowanie swoim użytkownikom bardziej atrakcyjnych usług mobilnych.

– powiedział Woojune Kim, Executive Vice President, Head of Global Sales & Marketing, Networks Business w Samsung Electronics
Otwierając Centrum Integracji Otwartej Sieci RAN w Châtillon pod Paryżem, Orange umożliwi testowanie i wdrażanie sieci współpracujących z innowacyjnymi technologiami, które będą stanowić szkielet przyszłych sieci operatora. W centrum Samsung i Orange przeprowadzą testy mające na celu sprawdzenie możliwości i wydajności sieci vRAN, a także nadajników-odbiorników Massive MIMO firmy Samsung.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Nowa fala phishingowych ataków SMS udających wiadomości od PGE i InPost

18.11.2021 9:37


Nowa fala phishingowych ataków SMS udających wiadomości od PGE i InPost
Powróciły phishingowe ataki SMS, których autorzy podszywają się pod PGE i InPost. Nieuwaga odbiorcy może prowadzić do utraty oszczędności. 
Fałszywe SMS-y, których autorzy podszywają się pod różne instytucje i firmy, nie są niczym nowym, a mechanizm ten od wielu miesięcy wykorzystywany jest do wyłudzania i naciągania ofiar, które przez nieostrożność mogą stracić swoje oszczędności bankowe.   
CERT Orange donosi o nowej fali takich ataków.
W ostatnich dniach obserwujemy wzmożony napływ phishingowych SMSów, kierujących użytkowników na fałszywe witryny płatności. To – po raz kolejny – wiadomości, podszywające się pod PGE (rzekoma dopłata do faktury za energię elektryczną) i InPostu ("wstrzymana paczka")

 – podaje CERT Orange.
Jak wyjaśniają specjaliści od bezpieczeństwa w Orange, w obydwu przypadkach SMS-y przychodzą z numerów niekojarzących się z usługodawcą. Zdarza się jednak, że telefony, korzystające z usług dopasowywania opisu do numeru telefonu zasugerują, że chodzi o jedną z tych firm lub zupełnie inne formy trzecie.
Wiadomości zawierają skrócone linki, zazwyczaj w domenach cli.co, czy *.sv, ale nie tylko – mogą być również inne. W niektórych SMS-ach od rzekomego PGE pojawiają się informacje o planowanym wyłączeniu prądu, co od razu wzbudza niepokój odbiorcy i zmniejsza jego czujność. Zarówno w przypadku tej firmy, jak i InPost, chodzi o drobną niedopłatę, w kwocie poniżej 5 zł.
Po wejściu na stronę, do której prowadzi skrócony link z wiadomości, odbiorca zobaczy dodatkowe informacje dotyczące rzekomej dopłaty, a w kolejnym kroku zostanie przekierowany na fałszywą stronę logowania do banku. CERT Orange zwraca uwagę, że w najnowszych wersjach phishing kitów zawarte są już wszystkie czołowe polskie banki. Oznacza to, że potencjalną ofiarą może stać się niemal każdy Polak, korzystający z bankowości internetowej.
Poniżej przykładowe SMS-y, zebrane przez CERT Orange.
Nowa fala phishingowych ataków SMS udających wiadomości od PGE i InPost
Co robić, gdy ktoś próbuje naciągnąć nas tym sposobem? Oczywiście nie klikać na treści w SMS, nie otwierać żadnych linków. Takie wiadomości najlepiej od razu skasować. Jeżeli faktycznie istnieje możliwość braku dopłaty na prąd, najlepiej sprawdzić to, logując się do panelu klienckiego u dostawcy energii, lub kontaktując z BOK. Natomiast jeżeli chodzi o przesyłki, to InPost nigdy nie żąda takich dopłat, co firma podkreślała już kilka razy.    
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Orange prezentuje raport „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce”

17.11.2021 19:54


Orange raport wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce
Oprange Polska przygotował raport na temat wykluczenia cyfrowego w Polsce oraz jego wpływu na sytuację społeczną w naszym kraju. Widzimy w nim obraz nierównego dostępu do Internetu oraz to, że różne umiejętności cyfrowe czy różnice w poziomie motywacji do korzystania z usług cyfrowych prowadzą do różnicowania się szans życiowych i poziomu życia.
W 2020 roku 25% najuboższych gospodarstw domowych nie miało dostępu do Internetu,  40% osób starszych nie korzystało z sieci, a ponad połowa osób niekorzystających z Internetu mieszkała na wsi. W czasie pandemii wiele osób weszło do cyfrowego świata, a różnice terytorialne w intensywności wykorzystania Internetu podwoiły się – to tylko niektóre spostrzeżenia zawarte w raporcie. Nierówności w dostępie do Internetu czy umiejętnościach cyfrowych, a także różna motywacja do korzystania z sieci prowadzą w długiej perspektywie do różnicowania się szans życiowych (od edukacji, przez pracę, po konsumpcję), w tym większym stopniu, im bardziej rośnie znaczenie usług cyfrowych w życiu społecznym i gospodarczym.
 
 
Badania zostały przedstawione w taki sposób, aby nadać im możliwie praktyczny charakter. Wskazano więc konkretne grupy, do których w dobie pandemii i po jej zakończeniu należałoby w pierwszym rzędzie adresować konkretne działania wspierające włączenie cyfrowe. Wśród grup najbardziej narażonych na wykluczenie społeczno-cyfrowo znalazły się osoby starsze, osoby z niskim wykształceniem, mieszkańcy wsi, osoby z niepełnosprawnościami, osoby z w kryzysie bezdomności i dzieci z wieku szkolnym. Wykluczenie cyfrowe dla każdej z tych grup oznacza coś innego, dlatego każdą z nich omówiono w raporcie osobno.
Celem raportu było omówienie zjawiska wykluczenia cyfrowego w szerszym kontekście, niż się to zwykle czyni. Z premedytacją, zastąpiliśmy w nim pojęcie „wykluczenia cyfrowego” alternatywnym, nowym w polskiej debacie terminem „wykluczenie społeczno-cyfrowe”. Chcieliśmy zwrócić uwagę, że nierówności cyfrowe to dziś kluczowe ogniwo całego łańcucha przyczyn i konsekwencji decydujących o naszych szansach życiowych.

– powiedzieli Aleksandra Pierścińska i Jan Herbst z Fundacji Stocznia
Raport zawiera też wyniki badań internautów na temat wykluczenia cyfrowego. Wyniki te sugerują, że istotnym i nierozpoznanym dotąd problemem jest znaczny poziom społecznego przyzwolenia na istnienie tego zjawiska. Choć ponad połowa z nas ma świadomość, że bez nowych technologii nie można dziś uczestniczyć w społeczeństwie, to zarazem relatywnie rzadko uważamy wykluczenie za istotny problem społeczny w Polsce (30%), a częściej niemal za rodzaj świadomego wyboru (40%). Tym samym, wyrażamy poniekąd zgodę na postępującą izolację tych, którzy nie są w stanie samodzielnie dołączyć do cyfrowej wspólnoty.

Indeks wykluczenia społeczno-cyfrowego


Indeks Wykluczenia Lokalnego, który został opracowany w oparciu o 30 wskaźników społecznych, edukacyjnych oraz cyfrowych, pokazał, że ponad 20% gmin w Polsce jest szczególnie zagrożonych wykluczeniem. Placówki z tych obszarów zyskują dodatkowe szanse w programach edukacyjnych Fundacji Orange.
Wnioski z raportu pomogły nam w opracowaniu indeksu wykluczenia lokalnego, który zastosowaliśmy w praktyce. Chcieliśmy unikać w naszych działaniach obserwowanego i doświadczanego od dawna zjawiska nazywanego efektem św. Mateusza (inaczej to „zasada skumulowanej przewagi”), które, w skrócie rzecz ujmując, oznacza, że wiele programów społecznych, pomocowych i edukacyjnych trafia jedynie do wąskiego grona tych, którzy mają i tak większe szanse, a niekoniecznie do tych społeczności, które najbardziej ich potrzebują.

– powiedział Konrad Ciesiołkiewicz, prezes Fundacji Orange
Raport na przykładzie Fundacji Orange pokazuje, w jaki sposób można wykorzystać wiedzę na temat wykluczenia społeczno-cyfrowego w programach społecznych. Mając na uwadze wykluczenie społeczno-cyfrowe zmieniono sposób rekrutacji do programów MegaMisja i #SuperKoderzy. Dzięki temu zwiększono szansę placówek pochodzących z gmin o najwyższym wskaźniku wykluczenia, a prawie 1/5 placówek zakwalifikowanych do udziału w obu programach to szkoły położone w miejscach najbardziej zagrożonych wykluczeniem. Odsetek ten jest ponad dwukrotnie większy niż w poprzedniej edycji. Szkoły z obszarów zagrożonych wykluczeniem występują teraz wśród odbiorców programów o 40% częściej niż wynikałoby z udziału placówek z tych terenów wśród wszystkich szkół w kraju.
Raport „Wykluczenie społeczno-cyfrowe w Polsce” powstał z inspiracji Orange Polska i Fundacji Orange, na bazie przeglądu danych publicznych (GUS, Eurostat, UKE), badań publikowanych przez inne ośrodki, danych sieciowych operatora oraz dedykowanych badań opinii społecznej zleconych przez Orange (w tym sondaż CAWI na reprezentatywnej próbie 1000 użytkowników Internetu oraz sondaż CAPI na próbie 2018 dorosłych Polaków). Autorami raportu są badacze Fundacji Stocznia, z którą firma współpracuje od kilku lat przy badaniach wpływu społecznego. Raport został zaprezentowany podczas Miasteczka Myśli „Włączaj. Nie wykluczaj”. Więcej informacji można znaleźć .

Wykluczenie społeczno-cyfrowe podsumowanie
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

reklama