Wiadomości z tagiem Outlook  RSS
Made in Germany: Czat wideo i wtyczki CRM w komunikacji głosowej NFON

08.11.2021 21:32

NFON Cloudya
Wolisz mieć własne BMW w garażu i wszystko robić przy nim samodzielnie, czy codziennie rano mieć podstawiony najnowszy model w doskonałym stanie i zatankowany do pełna? Komunikacja głosowa NFON stanowi to drugie rozwiązanie, a niedługo będzie można porozmawiać także z kamerką.
NFON to niemiecka firma, która przeniosła telefonię w firmach do chmury. Jej podstawowym produktem jest Cloudya – platforma i aplikacja do prostej, elastycznej i niezawodnej komunikacji głosowej, rozwijana równolegle ze zmieniającymi się potrzebami klientów. Dzięki niej numer stacjonarny przestał być stacjonarny. Połączenia przychodzące można odebrać w aplikacji na komputerze albo na telefonie komórkowym, w wyznaczonych godzinach albo całą dobę. Pracownicy firm mogą zabrać ze sobą komórki, ale wciąż rozdawać partnerom tylko numer stacjonarny.
Zaczęło się od przeniesienia PBX do chmury, ale dzisiejsza Cloudya to o wiele więcej niż „centrala telefoniczna w chmurze”. Zresztą pracownicy NFON sami mówią, że mają więcej wspólnego z firmą programistyczną niż z telekomem. Podczas konferencji prasowej miałam okazję zapoznać się z nadchodzącymi nowościami, w tym zobaczyć, jak będą wyglądać rozmowy wideo i integracja z systemami CRM.
 

Cloudya Meet – z rozmowy telefonicznej do czatu wideo w 2 sekundy


NFON już wcześniej zapowiadał, że zamierza wprowadzić do swojego produktu możliwość prowadzenia rozmów wideo. Cloudya Meet & Share to nowy wymiar wygodnej komunikacji. Z pewnością znasz ten scenariusz, gdy rozmawiasz z kimś przez telefon i zachodzi potrzeba zobaczenia się twarzą w twarz, pokazania prezentacji albo dołączenia trzeciej osoby do rozmowy. W obecnych warunkach często wymaga to manewrowania między telefonem i komunikatorami, mnożenia kanałów komunikacji i opłat z tym związanych. Cloudya sprowadzi wszystko do kilku kliknięć w prostym w obsłudze programie.
Jan-Peter Koopmann, dyrektor ds. technologii w NFON AG i autor obrazowego porównania do BMW, podkreśla, że teraz, dzięki rozszerzeniu funkcji Cloudya europejskie firmy mogą pozyskać wszystkie potrzebne im kanały komunikacji od jednego dostawcy. Przy tym zawsze mają najnowszą wersję oprogramowania i nie muszą rezerwować miejsca i zasobów na centralkę. Na Cloudya Meet & Share pracownicy mogą zaplanować spotkania, prowadzić je w formie głosowej lub wideo i płynnie przechodzić z jednej formy do drugiej. Nie zabrakło znanych funkcji jak podnoszenie rąk, udostępnianie ekranu przez wszystkich uczestników spotkania jednocześnie czy wyciszanie użytkowników. Jest też możliwość przyłączenia się do spotkania po podaniu identyfikatora, podobnie jak umożliwia to Zoom. Ten zestaw funkcji będzie dostępny pod koniec roku.
Przy tym trzeba pamiętać, że NFON jest i będzie firmą skupioną na komunikacji głosowej – drugiej po e-mailu drodze komunikacji w pracy. Robią to dobrze, może nawet najlepiej w Europie? W rozmowach Jan-Peter Koopmann i Stefan Walcz, wiceprezes ds. produktów w NFON AG wielokrotnie podkreślali, że nie zamierzają robić kolejnego Zooma ani kopiować Microsoft Teams, ale też nie mogą zatrzymywać się na głosie. Idą naprzód, korzystając z najnowszych zdobyczy techniki, jak protokół WebRTC, umożliwiający wirtualne spotkania w przeglądarce.

Cloudya CRM Connect – więcej niż książka adresowa


Cloudya CRM Connect zapewni łatwą integrację aplikacji Cloudya z ponad 60 platformami CRM (system zarządzania relacjami z klientami). Efekty nietrudno przewidzieć: większa płynność komunikacji i uproszczone zarządzanie danymi. Wszystko odbywa się w warstwie oprogramowania, nie jest więc potrzebny żaden dodatkowy sprzęt on premise, czego często obawiają się przedsiębiorcy.
W efekcie korzystający z Cloudya mogą bezpośrednio w jej aplikacji znaleźć kontakty lub wykonywać połączenia przez Cloudya z poziomu używanego systemu CRM. Działa także identyfikacja połączeń przychodzących, przy których podane zostaną dodatkowe informacje o relacji z klientem. Dzięki temu od razu przy pierwszej rozmowie można załatwić więcej spraw i zadać mniej pytań.
Klienci Cloudya Business Premium otrzymują również bezpłatną integrację z książkami adresowymi Outlook i Apple. Integrację z bardziej zaawansowanymi produktami jak Salesforce, Microsoft Dynamics i podobne będzie kosztowała 1,80 euro miesięcznie. To niewygórowana cena za wtyczkę, która zauważalnie podniesie przychody.

Źródło: www.telepolis.pl

Windows 11: Poznaj najlepsze nowości, zyskaj więcej wolnego czasu

21.10.2021 9:49


windows 11 na ZenBooku
jest już dostępny dla wszystkich, którzy zdecydują się na zakup urządzenia z preinstalowanym systemem Windows 11. Użytkownicy mogą również uzyskać dostęp dzięki darmowej aktualizacji na kompatybilnych urządzeniach z Windows 10. Wraz z nowym systemem pojawiły się interesujące nowości, które mogą zmienić sposób korzystania z komputera. Jakie to funkcje i jak z nich korzystać? Wybrałam 7 najciekawszych i najbardziej praktycznych.

Układaj okna, jak tylko chcesz


System Windows nie nazywa się tak bez powodu. Jego sztandarową cechą jest możliwość uruchamiania programów w oknach i przechodzenia między oknami, by wykonywać różne zadania. Wbrew pozorom, sporo czasu spędzamy na zarządzaniu tymi oknami i szukaniu optymalnego układu do określonego typu pracy. A czas to pieniądz…
odziedziczył możliwość przeciągania okna do krawędzi pulpitu, by tam je wyrównać. Pojawiło się więcej układów, które można zobaczyć po najechaniu kursorem na przycisk „Maksymalizuj” na ramce okna. Jest tu kilka proponowanych układów, zależnie od rozmiaru ekranu.
Można od razu wybrać, do której pozycji przeniesione zostanie okno i dopasować ułożenie reszty. Zamiast dopasowywać rozmiar okien ręcznie, można kliknąć 3-4 razy i gotowe.

Windows 11, możliwość zmiany układu okien

Windows 11, układanie okien

Zachowaj układ okien na potem


Gdy już znajdziesz ten idealny układ okien do często wykonywanych zadań, nie musisz się obawiać, że go stracisz. Gdy najedziesz na ikonę jednego z programów z grupy na pasku zadań, możesz zminimalizować okno tego programu lub całą grupę. To dotyczy wszystkich programów, umieszczonych w siatce układu.
 
Warto też zajrzeć do ustawień układów. Można bowiem zdecydować, czy będzie działać przyciąganie okien do krawędzi oraz, czy wszystkie okna sąsiadujące będą zmieniać rozmiar jednocześnie.
Windows 11, grupowanie okien

Ustawienia grup okien w Windows 11

Wirtualne pulpity łatwe jak nigdy


Poprzednie systemu Microsoftu już nas przyzwyczaiły do pracy z wirtualnymi pulpitami, ale znacznie ułatwia nawigację między nimi. Można je zobaczyć po kliknięciu ikony na pasku zadań, po wciśnięciu skrótu klawiszowego Windows + Tab, a jeśli masz touchpad, możesz wykonać gest trzema palcami w górę. pozwala na każdym z tych pulpitów układać okna programów w innym Układzie i swobodnie przenosić okna między pulpitami.

Wndows 11, wirtualne pulpity
I najważniejsze: każdy pulpit może mieć własną tapetę!

Menu Start zawsze w polu widzenia


Menu Start to kluczowy element interfejsu systemu. To tu zaczynamy i kończymy pracę każdego dnia. Tu uruchamiamy programy rano i wyłączamy komputer wieczorem. Przez lata ten arcyważny przycisk był umieszczony w rogu ekranu i radziliśmy sobie z tym wyśmienicie, ale ekrany rosną. W związku z tym trzeba pokonać coraz dłuższą drogę kursorem do tego rogu.
Zanim więc skrytykujesz nowy wygląd paska zadań Windowsa 11, porównaj odległość, jaką musisz pokonać kursorem teraz, a jaką trzeba było pokonywać w poprzednich wersjach. Na 13-calowym ekranie to prawie 10 centymetrów od najdalszego punktu pulpitu. Jestem w stanie się założyć, że dzięki temu kosmetycznemu zabiegowi codziennie pokonam kursorem trasę krótszą o kilka metrów. Oczami zresztą również, bo teraz ikony uruchomionych programów i podstawowe funkcje systemu mam zawsze na oku.

Windows 11 z nowym menu start

Nie trać czasu przy podłączaniu drugiego monitora


Nie ma czegoś takiego jak za dużo monitorów. Jeśli pracujesz na laptopie, na pewno doceniasz moment, gdy podłączasz do niego większy ekran. rozwiązuje jeden z popularnych problemów, jakie spotykamy w tej sytuacji – bałagan w układzie okienek po zadockowaniu. Koniec z marnowaniem czasu na ponowne ułożenie okien.
Załóżmy, że pracuję na laptopie z podłączonym dodatkowym ekranem i mam okna na obu. Po odłączeniu docka to logiczne, że wszystkie okna wędrują na wbudowany ekran laptopa. Co się stanie, gdy wrócę do stanowiska pracy i ponownie podłączę monitor? Na Windowsie 10 czekałoby mnie ponowne układanie okien.  zaś wprowadza redocking experience – zapamiętuje układ okien na wszystkich monitorach i jest w stanie go przywrócić po ponownym podłączeniu zewnętrznego ekranu. Pulpity będą wyglądać tak, jakby zewnętrzny monitor nigdy nie był odłączony.

Bądź na bieżąco z widżetami


Widżety niesamowicie ułatwiają życie. Dzięki nim wystarczy jeden gest i jeden rzut oka, by uzyskać potrzebne informacje. Dla mnie to współczesna wersja tablicy korkowej. W Windowsie 11 znalazła się z lewej strony pulpitu i można go uruchomić przyciskiem z Paska Zadań lub skrótem klawiszowym Windows + W.

Windows 11, widok widżetów
Oczywiście widżety można dobrać według własnych preferencji i z czasem będą się tu znajdować coraz trafniejsze podpowiedzi. Wiążę spore nadzieje ze strumieniem wiadomości, które będą dobierane przez sztuczną inteligencję.
W ustawieniach każdego z widżetów można zmienić jego rozmiar i ewentualnie inne parametry – na przykład wybrać listę zadań albo konkretny kalendarz Outlooka. Advertisement

Materiał powstał przy współpracy z firmą Microsoft.

Źródło: www.telepolis.pl

5 aplikacji dla Androida, które musisz mieć – część 65

15.10.2021 15:27


Sklep Play to kopalnia skarbów, jednak znalezienie przydatnych aplikacji czy dobrze wykonanych gier na Androida to niezłe wyzwanie. Dlatego co piątek dzielimy się naszymi znaleziskami i nowościami z Google Play, ze specjalnym naciskiem na wartościowe i użyteczne narzędzia, które warto mieć pod ręką.

Lingory – nauka koreańskiego od podstaw


Cena: 0 zł, reklamy, opcjonalny abonament. Pobierz z Google Play

Lingroy. Nauka koreańskiego, żeby zrozumieć Squid Game
Ogromna popularność serialu Squid Game pociągnęła za sobą większe zainteresowanie Koreą i językiem koreańskim. Dlatego w tym tygodniu proponuję aplikację, która umożliwi łatwą i przyjemną naukę tego języka. Aplikacja składa się z prostych ćwiczeń, które wprowadzają coraz więcej zwrotów do repertuaru. Nauka będzie wymagała sporo pracy, bo jednocześnie Lingroy wprowadza mowę, słuchanie i pisanie. Warto mieć pod ręką także zeszyt, by ćwiczyć poznawanie nietypowego alfabetu, używanego w Korei. Po każdym rozdziale ze zwrotami trzeba wypełnić test sprawdzający wiedzę.
Co ciekawe, w Lingroy można uczyć się, płacąc abonament, albo za darmo, oglądając reklamy co kilka ćwiczeń. Do nauki potrzebne jest logowanie – inaczej aplikacja nie zapisze postępów.

Supershift – łatwy kalendarz dla pracujących na zmiany


Cena: 0 zł za układanie kalendarza, 36,99 zł za udostępnianie. Pobierz

Supershift. Kalendarz zmianowy w sklepie Play
Układanie kalendarza z dyżurami redakcyjnymi to zmora, dlatego zaczęłam niedawno szukać czegoś łatwiejszego w użyciu niż Outlook. Wpadł mi w oko zaktualizowany niedawno Supershift, gdzie mogę przygotować szablony zmian i łatwo oznaczać dni, w które pracę zaczynam o wskazanej godzinie. Można też przygotować tu stały schemat rotacyjny oraz wygenerować raporty godzinowe. Można również obliczyć wynagrodzenie na podstawie liczby przepracowanych godzin, a w zmianach uwzględnić miejsce pracy i przerwy.
Ponadto kalendarz można wyeksportować w różnych formatach. Można zarówno dodać wszystkie zmiany do używanego już kalendarza, jak i wydrukować sobie plan z pliku PDF. Ta przyjemność kosztuje niecałe 40 zł i jest wybawieniem dla osób układających grafiki.
 
 

Google Znajdź moje urządzenie – już nigdy nie zgubisz telefonu


Cena: 0 zł za lekcję próbną, kolejne według cennika. Pobierz

Google Znajdź moje urządzenie dla Androida
Google Znajdź moje urządzenie to aplikacja ułatwiająca korzystanie z usługi lokalizacji urządzenia, połączonego z kontem Google. Możesz tu skorzystać z tych samych funkcji, co na stronie google.com/android/find, ale jest to wygodniejsze na małym ekranie:

  • zobacz lokalizację urządzenia na mapie,
  • włącz dzwonek z pełną głośnością, by szybciej znaleźć telefon lub zegarek,
  • wyczyścić i zablokować zgubione urządzenie,
  • sprawdź stan akumulatora i inne parametry urządzenia.

Opisana usługa jest częścią programu Play Protect. Nie trzeba instalować aplikacji na urządzeniu, by do konta Google było zgłaszane położenie telefonu lub zegarka.

LeafSnap Plant Identification – i już wiesz, czyj to liść


Cena: 0 zł z reklamami, opcjonalny abonament. Pobierz 

LeafSnap. Identyfikacja roślin w sklepie Play
Zapowiada się ładny weekend, a to zawsze dobry pretekst do jesiennego spaceru i oglądania kolorowych liści. LeafSnap wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikacji roślin, z których te liście mogą pochodzić. Aplikacja wymaga, by zrobić zdjęcie liścia i na tej podstawie wyszukuje podobne obiekty i podpowiada, do jakiego gatunku może należeć.
To nie koniec. LeafSnap potrafi identyfikować także kwiaty, owoce i korę drzew. Nie zabrakło też identyfikacji roślin doniczkowych, co może pomóc utrzymać je w dobrej kondycji przez cały rok. Jest tu nawet kalendarzyk podlewania i nawożenia. Aplikacja nie ma limitu identyfikacji, ale przy każdym użyciu trzeba poświęcić chwilę na reklamę.

ePraca – rząd pomaga znaleźć pracę i zdobyć wiedzę


Cena: 0 zł. Pobierz za darmo z 

ePraca w Google Play
ePraca to nowa aplikacja Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, przeznaczona do wyszukiwania i przeglądania ofert pracy i kursów. To ta sama baza, którą znajdziemy na stronie oferty.praca.gov.pl, ale w formie, którą łatwiej można przeglądać na telefonie. Nie bez znaczenia jest też możliwość filtrowania ofert i ogłoszeń na podstawie aktualnej lokalizacji.
Interesujące oferty można dodać do ulubionych lub udostępnić znajomym. Przy każdej z nich są opisane wymagania, wynagrodzenie, a także dane kontaktowe. Ponadto znajdują się to informacje o webinarach i szkoleniach, prowadzonych przez lokalne Urzędy Pracy.
 
 
 
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Podatność Outlooka blokuje wykrywanie scamu

08.09.2021 8:39

Klient pocztowy Microsoftu uznaje za zaufane bardzo podejrzane adresy domen, w tym pisane cyrylicą.

Źródło: pcworld.pl

10 aplikacji, ktre mam zawsze pod r?k?

28.07.2021 17:37


Te 10 aplikacji zawsze znajd? miejsce na moim smartfonie. Z niektrych korzystam codziennie, z innych raz na rok, ale pod r?k? by? musz?. Poni?ej znajdziecie list? razem z linkami do sklepw Google Play i Apple App Store.
Taka dola dziennikarza tech, ?e ze smartfona korzysta si? troch? wi?cej ni? przewiduje ?rednia statystyczna. A skoro ze smartfona, to i z aplikacji. Osobi?cie mam brzydki nawyk chomikowania apek na ka?d? okazj?. O niektrych przypominam sobie po roku, o innych tylko przy okazji robienia porz?dkw. Oglnie nie polecam s? lepsze sposoby na marnowanie miejsca w pami?ci telefonu.
W ca?ym tym ba?aganie znale?? mo?na jednak kilka aplikacji, bez ktrych nie wyobra?am sobie codziennego korzystania z telefonu (?eby nie u?y? wy?wiechtanego nie wyobra?am sobie ?ycia). Z niektrych korzystam codziennie, z innych raz na rok;niektre instaluj? na ka?dym smartfonie, ??cznie z testowymi samplami, inne trzymam tylko na sprz?cie prywatnym -wa?ne jednak, ?eby zawsze by?y pod r?k?.

Smart Launcher troch? inny launcher

Smart Launcher
Co prawda launcher to tylko niewielka cz??? interfejsu smartfona, ale za to jedna z bardziej istotnych. Korzystamy z niego ka?dego dnia, po wiele razy, wi?c wa?ne - przynajmniej moim zdaniem - ?eby mc dostosowa? go do swoich potrzeb. Swego czasu mia?em okazj? przetestowa? wi?kszo?? popularnych launcherw na Androida. Koniec ko?cw jednak od kilku lat korzystam ze Smart Launchera i nie zamierzam zmienia? go na nic innego.
Smart Launcher nie jest tak popularny jak chocia?by Nova Launcher, a szkoda, bo moim zdaniem w pe?ni na to zas?uguje. Przede wszystkim reprezentuje on nieco inne podej?cie ekranu domowego, ni? wi?kszo?? konkurentw. Zamiast przewijania miliona stron z chaotycznie rozrzuconymi ikonkami i wid?etamidostajemy prosty ekran g?wny z kilkoma najcz??ciej wykorzystywanymi apkami oraz wygodn? szuflad? podzielon? na kategorie. Do tych ostatnich aplikacje przydzielane s? automatycznie i w wi?kszo?ci trafnie. Dzi?ki temu mimo mojego nawyku chomikowania nie musz? u?era? si? z wielgachn? list? wszystkiego, a zawsze wiem, gdzie szuka? tej jednej konkretnej ikonki, ktra akurat jest mi potrzebna.Ju? ta jedna rzecz sprawia, ?e ze Smart Launchera tak dobrze mi si? korzysta. Dodajmy do tego rozbudowane funkcje personalizacji oraz spor? pul? konfigurowalnych gestw i wi?cej mi do szcz??cia nie potrzeba.

Gboard bo ?ycie jest za krtkie na kiepskie klawiatury

,

Gboard
Lwia cz??? mojego korzystania ze smartfona jest zwi?zana z pisaniem: w Wordzie, w ktrym? z komunikatorw, przy wpisywaniu adresw stron internetowych itd. Problem w tym, ?e pisanie na ekranie dotykowym to koszmar o ile nie mamy odpowiedniej klawiatury. Sam b?yskawicznie da?em si? przekona? do Swypea, czyli prekursora popularnego dzi? maziania palcem w miejsce wstukiwania ka?dej literki z osobna. Do dzi? uwa?am, ?e by?a to jedna z lepszych klawiatur na Androida. Niestety w 2018 roku projekt zosta? porzucony porzucony i trzeba by?a szuka? zamiennika. Na szcz??cie godny nast?pca czai? si? tu? pod nosem luk? ?wietnie wype?ni? Gboard, czyli standardowa klawiatura Google.
Dlaczego Gboard? Bo ma to, co w tego typu aplikacji jest najwa?niejsze: sprawnie dzia?aj?cy mechanizm przewidywania wyrazw. Korzystaj?c z klawiatury Google mog? sobie pozwoli? na pisanie bezwzrokowo i w 9/10 przypadkw (a nawet cz??ciej) w tek?cie nie b?dzie b??dw. Nie przypominam sobie innej klawiatury (poza Swypem), ktra by mi na to pozwala?a, a testowa?em ich kilka.

Microsoft Office niby praca nie zaj?c, ale

,

Microsoft Office
Praca dziennikarza technologicznego jest troch? niewdzi?czna. Nie do??, ?e nie zawsze daje si? zamkn?? w typowej o?miogodzinnej dniwce, to jeszcze zdarzaj? si? sytuacje, kiedy tekst do napisania czeka, a komputera pod r?k? brak. Wtedy na ratunek przychodzi znany i lubiany pakiet Microsoft Office.
Nie da si? ukry?, ?e mobilnego Officea trzymam na smartfonie g?wnie ze wzgl?du na prac?, ale bynajmniej nie jest to jedyny powd. Przede wszystkim uwa?am, ?e pakiet biurowy po prostu warto mie? pod r?k?, a poza tym lubi? t? aplikacj?. I nie, nie jest to przejaw syndromu sztokholmskiego (cho? mo?e?), a owoc wcze?niejszych do?wiadcze? z alternatywnymi pakietami innych firm. W wi?kszo?ci korzysta?o si? z nich s?abo: interfejs by? ma?o intuicyjny, dost?p do przydatnych narz?dzi by? utrudniony (o ile w ogle by?y dost?pne), a na dodatek kompatybilno?? z microsoftowymi standardami pozostawia?a sporo do ?yczenia. W Microsoft Office tego problemu nie ma wszystko po prostu dzia?a, a najwa?niejsze funkcje s? dok?adnie tam, gdzie by? powinny. Kiedy cz?owiek jest skazany na korzystanie z danej aplikacji, ?atwo takie rzeczy doceni?.
No i nie wolno zapomina? o ?wietnej synchronizacji z OneDrivem dzi?ki temu mog? p?ynnie przeskakiwa? mi?dzy komputerem i smartfonem (lub kilkoma smartfonami) i zawsze mie? dost?p do wszystkich moich dokumentw.

Microsoft Outlook bo Gmail jest be

,

Microsoft Outlook
Chyba ka?dy z nas korzysta z poczty elektronicznej. Wi?kszo?ci z nas do jej obs?ugi z powodzeniem wystarczy Gmail, ktrego znajdziemy na praktycznie wszystkich smartfonach z Androidem. I nie ma w tym absolutnie nic z?ego to w sumie ca?kiem niez?a aplikacja. Niestety kilka rzeczy jest w niej rozwi?zanych tak sobie, co zacz??o mi mocno doskwiera? w momencie, kiedy trzeba by?o z telefonu obs?ugiwa? tak?e s?u?bowego maila. Wtedy pierwszy raz si?gn??em po mobiln? wersj? Microsoft Outlook, z ktrej korzystam do dzi?.
Mobilny Outlook na ca?e szcz??cie nie ma wiele wsplnego ze swoim windowsowym odpowiednikiem. Przede wszystkim jest aplikacj? dobr?, czego o tym drugim z czystym sumieniem powiedzie? nie mog?. A dlaczego wol? go od Gmaila? Z kilku powodw. Raz, ma czytelniejszy interfejs, zw?aszcza kiedy trzeba korzysta? z kilku kont pocztowych jednocze?nie. Dwa, o wiele lepiej radzi sobie z obs?ug? takich funkcji jak np. automatyczne dodawanie podpisu, co w przypadku domy?lnej apki jest zaskakuj?co uci??liwe. Wreszcie trzy, pomys? podzielenia skrzynki na wiadomo?ci priorytetowe i ca?? reszt? to fantastyczna sprawa, ktra mocno pomaga w ograniczeniu liczby zasypuj?cych cz?owieka ?mieciowych powiadomie?.

Office 365 te?? przejdzie du??e zmiany. Co szykuje Microsoft?

30.06.2021 10:18

Office 365 te?? przejdzie du??e zmiany. Co szykuje Microsoft?
Windows 11 to nie tylko nowe funkcje i od??wie??enie interfejsu samego systemu operacyjnego. Przy okazji spore zmiany przejd? r??wnie?? aplikacje z pakietu biurowego Office 365.
Chocia?? Windows 11 w du??ej mierze b?dzie bazowa? na Windowsie 10, to jednak b?dzie si? od niego pod wieloma wzgl?dami r????ni?. Zmieni si? mi?dzy innymi sam interfejs, kt??ry ma by? bardziej nowoczesny i mi??y dla oka. Jednak takie zmiany przejdzie nie tylko sam system operacyjny. Microsoft wzi??? na tapet r??wnie?? aplikacje z pakietu biurowego Office 365, czyli Word, Excel, PowerPoint, OneNote oraz Outlook.
 

Nowy Office 365 z Fluent Design - Windows 11

Office 365 si? zmienia


We wpisie na blogu Microsoft t??umaczy, ??e zmiany wprowadzone zosta??y na podstawie informacji od samych u??ytkownik??w, kt??rzy domagali si? bardziej sp??jnego i zgodnego z Windowsem wygl?du aplikacji. Dlatego te?? firma z Redmond od??wie??y??a pakiet biurowy, wykorzystuj?c przy tym Fluent Design. Zmiany s? ju?? dost?pne dla wszystkich u??ytkownik??w programu Office Insider. W ka??dej aplikacji jest te?? dost?pny panel z opisem nadchodz?cych zmian. Programi??ci przewidzieli te?? mo??liwo??? wy???czenia nowego wygl?du aplikacji, je??li kto?? nie chce z niego na razie korzysta?.

Nowy Office 365 z Fluent Design - Windows 11
A co si? zmieni??o? Aplikacje maj? oferowa? lepsz? wsp????prac? mi?dzy sob?, neutraln? palet? barw, personalizowan? wst???k?, zaokr?glone rogi czy te?? nowe tryby, jak chocia??by ciemny, kt??ry jest rzeczywi??cie ciemny i nawet kartk? papieru w Wordzie zmienia na czarn?, a wpisywane litery na bia??e. Opr??cz tego pojawi si? te?? funkcja tworzenia dokumentu przez kilka os??b jednocze??nie, na wz??r Dokument??w Google czy internetowej wersji Office'a. Co wa??ne, chocia?? zmiany podyktowane s? mi?dzy innymi wprowadzeniem Windowsa 11, to dost?pne b?d? r??wnie?? na Windowsie 10.
 
 

Źródło: www.telepolis.pl

Outlook podpowie, kiedy odpocz?? od pracy

22.04.2021 10:20

Microsoft wprowadza now? funkcj? Outlooka.

Źródło: www.pcformat.pl

AVG AntiVirus 2021 21.3.3174 dla Windows

16.04.2021 11:26

AVG AntiVirus to komercyjna odsłona programu antywirusowego wyprodukowanego w Czechach. Wyposażona jest w skaner rezydentny sprawdzający każdy otwierany plik, działający z Outlookiem i Outlook Express'em moduł skanujący pocztę e-mail oraz...

Źródło: feedproxy.google.com

Oto 10 aplikacji, kt??re zawsze instaluj? w swoich smartfonach

20.02.2021 17:55


Korzystam z wielu smartfon??w, swoich w??asnych i tych do test??w, zmieniam je niekiedy co tydzie?? czy dwa, ale najciekawszy nawet smartfon nic nie znaczy bez dobrych aplikacji. Ich lista te?? si? zmienia, jednak jest zestaw 10 pozycji, kt??re niemal zawsze pojawiaj? si? w moich smartfonach, co sprawia, ??e nawet z nowym telefonem czuj? si? jak w domu.
Aplikacji, kt??re zawsze instaluje w swoich smartfonach, jest oczywi??cie znacznie wi?cej ni?? 10 ?? cz???? z nich to podstawowe narz?dzia, z kt??rych korzystam w pracy, jak Outlook czy Slack, inne to apki obs??uguj?ce akcesoria czy urz?dzenia smart home r????nych producent??w, jak Xiaomi, Huawei czy Samsung, s? te?? popularne i znane serwisy multimedialne, jak Spotify, TIDAL albo Netflix, a tak??e aplikacje bankowe czy sklepy internetowych platform sprzeda??y. To s? programy, kt??re ??instaluj? wszyscy?, oczywi??cie w zale??no??ci od w??asnych potrzeb. Jest te?? jednak dziesi?tka, kt??ra nie mie??ci si? w tych oczywistych kategoriach. Oto i ona!

Nova Launcher ?? najfajniejszy pulpit w Androidzie
 


Nova Launcher
Nova Launcher to jedna z aplikacji, jakich si? u??ywa??o w czasach takich koszmark??w jak Touch Wiz Samsunga, a czysty Android by?? biedny, ??e a?? z?by bola??y. C????, ja u??ywam takiej aplikacji do dzi??. Nova Launchera kupi??em w wersji Prime 8 lat temu i wci??? si? przydaje.
Dzisiejsze interfejsy smartfon??w Samsunga, LG czy Huawei s? na tyle dojrza??e, ??e pokusa zmieniania ??rodowiska uruchomieniowego nie jest mo??e wielka, ale akurat prywatnie, poza testami najcz???ciej u??ywam telefon??w z domy??lnym interfejsem z czystego Androida lub te?? jego w??asne przer??bki innych producent??w. I tam Nova Launcher sprawdza si? idealnie.
Nova Launcher pozwala zamieni? domy??lny pulpit w ka??dym smartfonie z Androidem i dostosowa? go do w??asnych potrzeb. Liczba opcji ustawie?? jest przeogromna. Ikony mo??na rozmieszcza? w dowolnych uk??adach siatek (4x5, 5x6 itd.), zmienia? ich wielko???, w???cza? i wy???cza? etykiety, mo??na tak??e personalizowa? foldery, list? aplikacji, gesty do obs??ugi ca??o??ci, powiadomienia z aplikacji itd. itp. 
Korzystaj?c z tego launchera chyba ka??dy b?dzie m??g?? ustawi? wygl?d telefonu, jak lubi. Sam robi? tak: usuwam dock, a d???? ekranu mam pusty, ustawiam siatk? ikon 6x5 lub 7x5, instaluje dodatkowe ikony z Google Play (moje ulubione ostatnio to zestaw ), a na ka??dym z przewijanych pulpit??w osadzam 9 lub 12 ikon. Upraszczam do maksimum list? aplikacji, dodaj? jeszcze , w???czam wsz?dzie ciemny motyw z czerwonymi akcentami i ju?? mam sw??j w??asny, minimalistyczny interfejs ?? szybki, wygodny, intuicyjny i niepowtarzalny.
Nova Launcher jest dost?pny w za darmo (z mniejszym wyborem funkcji), a pe??na wersja Prime kosztuje oko??o 18 z??.

Opera ?? najwygodniejsza przegl?darka mobilna
 


Opera
Przegl?darka Opera to druga rzecz, jak? instaluj? w Androidzie, a czasami ?? wr?cz pierwsza. I jest to aplikacja, bez kt??rej absolutnie nie wyobra??am sobie u??ywania smartfonu.
C???? takiego ma Opera? Dla mnie to naturalny wyb??r, bo z Opery korzystam te?? na komputerze. Dzi?ki temu mog? synchronizowa? z PC zak??adki i kafle szybkiego wybierania, has??a (te mniej istotne z puntu widzenia bezpiecze??stwa) czy histori? przegl?dania. Wszystkie te dane przechowywane s? na koncie Opery w chmurze, wi?c ka??da instalacja przegl?darki daje natychmiastowy dost?p do tych samych zasob??w. 
Jednak nie to jest najwa??niejsze. Gdy na nowym telefonie zdarzy mi si? odpali? Chrome??a, to po kilku minutach mam do???. Instaluj? Oper?. Opera ma wygodny, czysty interfejs, kt??ry mo??na w du??ym stopniu dostosowa? do swoich potrzeb i moim zdaniem zapewnia najwi?ksz? wygod? na rosn?cych ekranach powy??ej 6 cali. Lubi? t? przegl?dark? za funkcje b?d?ce batem na zbyt wymy??lne layouty stron WWW: skalowanie tekstu na stronach z jednoczesnym ich ??amaniem do szeroko??ci ekranu (tego brakuje w wi?kszo??ci mobilnych przegl?darek), za tryb nocny (czarne t??o i regulowana temperatura kolor??w), za tryb czytnika (konwertuje stron? na sam tekst, bez obrazk??w i zb?dnych ozdobnik??w), a do tego nie tylko za blokowanie reklam z dopuszczeniem tych akceptowanych, ale r??wnie?? za automatyczne zatwierdzanie komunikat??w o ciasteczkach. Genialna sprawa, chocia?? ostatnio niekt??re przepuszcza.
Gdy jestem w s??abym zasi?gu internetu, mog? ??atwo w???czy? oszcz?dzanie transferu, a gdy chc? zajrze? na ameryka??skie strony jako Amerykanin, wystarczy aktywowa? VPN i skorzysta? z karty w widoku prywatnym. Czasami zapisuje wybrane strony jako PDF. Dodatkiem do opcji podstawowej synchronizacji jest Flow, funkcja pozwalaj?ca przesy??a? notatki, linki czy pliki mi?dzy PC a smartfonem, co przydaje si?, gdy znajd? co?? fajnego w telefonie, ale chc? to wykorzysta? na komputerze. Jest jeszcze kilka innych dodatk??w i chocia?? s? przegl?darki o podobnym zestawie narz?dzi albo i wi?kszym, to tylko w Operze zosta??y one uj?te w tak prost? i wygodn? na co dzie?? form?.
Przegl?darka ma te?? swoje inne wersje (Opera Touch, Opera Mini), ja jednak korzystam z tej klasycznej. Mo??na j? pobra? ze . Dla iOS dost?pna jest .

Locus Map ?? mapa i nawigacja na bezdro??a
 


Locus Map
Lubi? czasami pow?drowa? w dal po drogach i bezdro??ach i do takich cel??w terenowa nawigacja Locus Map jest jak znalaz??. Nie jest to jedyna tego rodzaju apka, jakiej u??ywam (inne to: OsmAnd+, OruxMaps czy ViewRanger), ale Locus przekona?? mnie ostatnio fajnymi wtyczkami dla smartwatchy ?? mo??na map? lub wskaz??wki nawigacji wy??wietla? na ekranie zegarka.
W smartfonie Locus Map daje pe??ni? mo??liwo??ci. Mapy mo??na pobra? bezpo??rednio z aplikacji, korzystaj?c z r????nych ??r??de??, w tym darmowych jak OpenStreetMaps. W internecie bez problemu mo??na te?? znale??? dodatkowe mapy w innych formatach jak MAP, SQLite, TAR, MBT, GEMF, Orux lub RMA. Dobry wyb??r to skorzystanie z p??atnych map tw??rc??w Locusa ?? za cen? jednego czy dw??ch piw rocznie dostaj? stale aktualizowane mapy z czterema stylami do wyboru: w?dr??wka i rower, narty, miasto oraz droga. Ich dane s? bardzo szczeg????owe, a do tego otrzymuj? bardzo du??y zestaw  terenowych funkcji nawigacyjnych.
Locus Map umo??liwia nawigacj? ?? samochodow? 2D, ale przede wszystkim w terenie ?? na rowerze lub pieszo. Wzd??u?? dr??g lub po prostu do celu. Nie zabrak??o funkcji zapisu ??ladu, importu i eksportu tras, a tak??e ich udost?pniania w serwisach i aplikacjach. Dodatek stanowi opcja ??ledzenia na ??ywo, kt??ra pozwala udost?pnia? swoj? lokalizacj? w czasie rzeczywistym. S? te?? funkcje monitorowania aktywno??ci sportowych, w tym trener audio, wykresy, statystyki oraz obs??uga zewn?trznych akcesori??w Bluetooth lub ANT+. Locus Map dostarcza tak??e informacje o pogodzie, pozwala bawi? si? w Geocaching, 
Darmowa wersja Locus Map Free wy??wietla niewielkie banerki reklamowe, ale poza tym program dostarcza najwa??niejsze funkcje. Sam u??ywam wersji Pro, kt??ra kosztuje obecnie oko??o 40 z??. Jedyna rzecz, jakiej mi brakuje w Locus Map, jest opcja synchronizacji w??asnych danych mi?dzy urz?dzeniami, co ma na przyk??ad ViewRanger.
Locus Map Free mo??na

Waze ?? spo??eczno??ciowa nawigacja on-line
 


Waze
Locus jest dobry w terenie, a co na drodze? Pierwszym moim wyborem jest Waze. To aplikacja o izraelskim rodowodzie, kt??ra kilka lat temu zosta??a przej?ta Przez Google. Charakterystycznym elementem Waze??a jest jego lekko komiksowy interfejs, zw??aszcza ikony i symbole, ale jednak nie nale??y si? tym sugerowa? ?? to nawigacja bardzo na serio. 
Program jest bezp??atny, darmowe s? te?? mapy, ale mo??na z nich korzysta? tylko w trybie online. Wymaga to sta??ego dost?pu do internetu, ale ma te?? zalety ?? mapy s? na bie???co aktualizowane przez tw??rc??w aplikacji z pomoc? u??ytkownik??w. U??ytkownicy s? tu zreszt? najwa??niejsi, bo Waze to przede wszystkim aplikacja spo??eczno??ciowa. Ka??dy wazer, widz?c jakie?? zdarzenie na drodze: korek, wypadek, roboty drogowe, zamkni?cie drogi, fotoradar lub patrol policji, mo??e b??yskawicznie powiadomi? o tym spo??eczno???. Zg??oszenia natychmiast s? uwzgl?dniane na mapie jako ostrze??enia dla innych kierowc??w i je??eli oka??? si? one dla nich cenne, s? oceniane ????apk? w g??r??. 
W por??wnaniu do Yanosika, kt??ry jest ju?? chyba zdecydowanym liderem polskich asystent??w kierowcy, Waze by? mo??e nie wypada a?? tak dobrze, ale Yanosik odstrasza mnie prze??adowanym interfejsem z reklamami. Rzadko zdarza??o mi si? te??, by Waze nie powiadomi?? mnie o czym?? naprawd? istotnym. Spo??eczno??? polskich u??ytkownik??w Waze jest na tyle du??a, ??e jazda po kraju zawsze dostarcza mi wa??nych informacji. Waze sprawdzi si? tak??e w ca??ej Europie ?? wazerzy s? wsz?dzie. Ju?? w???czaj?c aplikacj?, u??ytkownik jest informowany, ilu wazer??w znajduje si? w okolicy, co wi?cej mo??e zobaczy? symbolizuj?ce ich ikonki na mapie, a nawet wys??a? im wiadomo???. 
Mapy Waze bazuj? na kilku czy nawet kilkunastu ??r??d??ach, zale??nie od kraju. Ich dok??adno??? jest ca??kiem dobra, nowe ulice i drogi pojawiaj? si? bez zb?dnej zw??oki. Wskazuj?c cel podr????y, mo??emy doda? punkty po??rednie lub wyznaczy? tras? alternatywn?. Ciekawy jest tryb planowania nawigacji z dojazdem na okre??lony czas ?? program powiadomi, ??e ju?? trzeba tam wyruszy?. Przydatna jest tak??e integracja z kalendarzem ?? aplikacja sama przypomina, ??e ju?? nadesz??a odpowiednia pora, by wsi???? w samoch??d i uda? si? na zapisane spotkanie.
Waze na pewno nie jest najlepsz? nawigacj? on-line, ale ma te?? w sobie takie cechy, ??e zawsze do tej aplikacji ch?tnie wracam.  
Pobierz dla i  

NetMonster ?? ??atwa identyfikacja stacji bazowych 5G
 


NetMonster
Z tej aplikacji zacz???em korzysta? stosunkowo niedawno ?? odk?d zacz???y si? testy 5G. Chocia?? jest sporo podobnych narz?dzi, to jedno wyr????nia si? na plus: pokazuje to, do jakiej stacji bazowej pod???czony jest telefon, dobrze tak??e identyfikuje przeka??niki 5G. Inne podobne aplikacje (dawniej BTSearch, teraz Netmonitor z baz? danych BTS-??w i inne) te?? si? oczywi??cie sprawdzaj? w r????nych zastosowaniach, ale NetMonster jako chyba jedyny w pe??ni radzi sobie z naszymi sieciami 5G w DSS na 2100 MHz, identyfikuj?c je tak??e w Dual SIM. Jest to o tyle istotne, ??e wiele smartfon??w pokazuje symbol 5G na g??rnym pasku Androida, chocia?? w danej chwili urz?dzenie nie jest zalogowane do warstwy 5G, lecz jedynie do kotwicy DSS w 4G.   
Pierwsze uruchomienie NetMonstera wi???e si? z pobraniem aktualnej bazy danych operator??w ?? mo??na to nastawi? jako zadanie cykliczne. Stacje s? te?? wykrywane i identyfikowane przez aplikacj? w trakcie przemieszczania si? mi?dzy stacjami, nie zabrak??o opcji importu danych z pliku.
Powiadomienia o zalogowaniu si? telefonu do okre??lonego przeka??nika widoczne s? na pasku powiadomie??, wi?c nie trzeba mie? aplikacji ca??y czas uruchomionej. W g????wnym oknie dost?pne s? cztery zak??adki. Pierwsza to log, gdzie zgrupowane s? wszystkie stacje bazowe, do kt??rych zalogowa?? si? telefon podczas pracy aplikacji (tak??e w tle). W oknie Live podane s? parametry danych stacji bazowych, z kt??rymi po???czony jest telefon. Z kolei zak??adka Graphs wy??wietla wska??niki si??y sygna??u jak RSSI czy RSRP. Ostatnia zak??adka to mapa ?? pokazuje, gdzie dok??adnie s? te przeka??niki, a te aktywne zaznaczone s? symbolem korony. 
Na mapie brakuje mi mo??liwo??ci wy??wietlania wszystkich dost?pnych BTS-??w z bazy danych, s? za to tylko te wcze??niej zalogowane. Przyda??yby si? te?? bardziej precyzyjne informacje o cz?stotliwo??ciach. Mimo swojej prostoty NetMonster dobrze si? sprawdza do szybkiego namierzania pobliskich stacji bazowych i ich identyfikacji. 
NetMonster dost?pny jest dla .

Windy ?? pogoda na ??ywo: na morze i w g??ry 
 


Windy
Windy nie jest typow? aplikacj? pogodow? do szybkiego sprawdzenia ??czy za oknem pada deszcz? ?? to rozbudowany kombajn, kt??ry wizualizuje prognoz? pogody niemal w czasie rzeczywistym, z od??wie??aniem co 5-15 minut, w zale??no??ci od regionu. Na mapie ca??ego ??wiata mo??na obserwowa? przemieszczaj?ce si? deszcze, ??nie??yce, burze, wiej?ce wiatry czy zachmurzenie. Windy podejrza??em kilka lat temu kolegi ??eglarza, podczas rejsu po wodach Norwegii. Tam ta aplikacja okaza??a si? nieocenionym narz?dziem, kt??re zawczasu pozwala??o oszacowa? niebezpiecze??stwa i planowa? dalszy rejs. Sprawdzi si? te?? jednak na l?dzie, r??wnie?? do prognozowania lokalnej pogody w ca??ej Polsce.
Po otwarciu Windy pojawia si? mapa z typowym radarem pogodowym. Mo??na jednak prze???cza? si? mi?dzy kolejnymi, konfigurowalnymi warstwami, niekt??rymi bardzo szczeg????owymi. I tak na przyk??ad mo??na obserwowa? osobno trzy rodzaje chmur ?? wysokie, ??rednie i niskie. Na co dzie?? oczywi??cie przydadz? si? podstawowe warstwy, na kt??rych mo??na ??ledzi? zmiany temperatury, nadchodz?ce ulewy czy ??nie??yce. W??r??d warstw Windy jest te?? taka, kt??ra pokazuje jako??? powietrza ?? np. st???enie NO2 czy PM2.5.
Aplikacja pokazuje standardow? prognoz? dla wybranej lokalizacji, ale te?? mo??na za pomoc? odtwarzacza na dole ekranu w???czy? prognoz? na kolejne dni, przedstawian? w formie ruchomej wizualizacji.
Dane pogodowe do Windy dostarczaj? m.in. ameryka??ska instytucja meteorologiczna NOAA oraz europejska organizacja EUMETSAT, zarz?dzaj?ca systemem satelit??w meteorologicznych.
Windy jest aplikacj? bezp??atn? dost?pn? dla  i  W aplikacji mo??na przej??? na p??atn? subskrybcj?. 
 

Solid Explorer ?? z nim dotrzesz do ka??dego pliku Androida
 


Solid Explorer
To jedna z aplikacji, kt??rej zacz???em u??ywa? w czasach, gdy Android mozolnie si? rozwija?? ?? i mimo up??ywu lat, Solid wci??? si? przydaje. To jeden z najwygodniejszych, najbardziej rozbudowanych mened??er??w plik??w na Androida. 
Aplikacja fajnie wygl?da, a dzi?ki wielu opcjom personalizacji mo??na zmieni? nie tylko motywy i ikony, ale tak??e dzia??anie wielu funkcji. Zmy??lnym rozwi?zaniem jest umieszczenie dw??ch okien z widokiem plik??w jedno za drugim ?? prze???cza si? mi?dzy nimi gestem w praw? lub lew? stron?. To pozwala na b??yskawiczne przegl?danie i przerzucanie plik??w z jednego miejsca w drugie.
Mocnym atutem Solid Explorera jest mo??liwo??? zarz?dzania nie tylko lokalnymi plikami na smartfonie, ale tak??e zdalnymi w chmurze lub w sieci lokalnej. Mo??na wi?c powi?za? aplikacj? z Dyskiem Google, OneDrive, Dropboksem, serwerami FTP (mo??na te?? stworzy? w??asny w aplikacji), komputerami w sieci LAN/SMB i wieloma innymi. Dodane w ten spos??b lokalizacje s? tak samo ??atwo osi?galne, jak katalogi w smartfonie ?? wystarczy tylko przesun?? palcem w jedn? lub drug? stron?. 
Solid Explorer umo??liwia nie tylko rozmieszczanie plik??w, ale tak??e u??atwia zarz?dzanie archiwami ZIP, RAR czy 7ZIP, pozwala te?? szyfrowa? pliki w sekretnym folderze (b?d? niedost?pne dla innych aplikacji). W zrootowanych smartfonach mo??na te?? eksplorowa? najg???bsze zakamarki systemu, niedost?pne w podstawowych aplikacjach.
Solid Explorer to aplikacja p??atna ?? po zainstalowaniu jest 14 dni na korzystanie z pe??nej wersji. Jej odblokowanie oznacza wydatek nieca??ych 6 z??, wi?c nie ma w sumie o czym m??wi? ?? warto.  
Aplikacja Solid Explorer dost?pna jest w .

MEGA ?? podr?czna chmura z szyfrowaniem
 


Mega
Korzystam lub korzysta??em z kilku chmur, w tym z Dysku Google oraz w pracy ?? OneDrive.  Poniewa?? na komputerze nie u??ywam Windows, tylko Ubuntu, to szuka??em dla siebie chmury, kt??ra zapewni mi najlepsz? integracj? ze ??rodowiskiem graficznym GNOME, domy??lnym w Ubuntu. Tak? chmur? okaza??a si? MEGA, kt??ra pozwala na ??atw? i szybk? synchronizacj? mi?dzy dwoma komputerami z Ubuntu (oczywi??cie jest te?? wersja dla Windows i w przegl?darkach) oraz rosn?c? liczb? smartfon??w z Androidem. Ma te?? kilka innych atut??w, cho? nie brak pewnych mankament??w.
Zak??adaj?c konto w MEGA, w wersji darmowej otrzymuje si? 50 GB miejsca na pliki, co jednak po miesi?cu zmniejsza si? do 15 GB. T? wielko??? mo??na zwi?kszy? dzi?ki dodatkowym osi?gni?ciom ?? na przyk??ad po instalacj?i aplikacji mobilnej czy dokonuj?c weryfikacji SMS. Maksymalnie zdoby??em nawet 70 GB, jednak te dodatkowe gigabajty te?? s? na jaki?? czas (np. trzy miesi?ce). C????, 15 GB te?? jest dobr? warto??ci? na tle innych chmur. Podobnie jest z transferem, kt??ry podlega limitowaniu ?? jest to uzale??nione od r????nych czynnik??w, ale ??rednio wynosi oko??o 5 GB na dzie??. Warto wiedzie? o tych ograniczeniach, bo jak widz? po komentarzach w Google Play, wielu u??ytkownik??w o tym nie wie i wystawia najni??sz? ocen?.
Z powodu tych ogranicze?? darmowa wersja MEGA nie nadaje si? na magazyn film??w czy du??ych plik??w udost?pnianych znajomych, ale dla mnie to przede wszystkim chmura do synchronizacji potrzebnych na bie???co dokument??w, skan??w i zdj?? mi?dzy PC a Androidem. Dodatkow? zalet? jest szyfrowanie end-to-end. Aplikacj? MEGA w smartfonie mo??na tak??e wykorzysta? do automatycznego wgrywania zdj?? robionych aparatem, dla ch?tnych jest te?? chat z innymi u??ytkownikami.
Aplikacja MEGA jest dost?pna dla i .

Reddit ?? serwis spo??eczno??ciowy, kt??rego nie docenia??em
 


Reddit
Na Reddita zagl?da??em nie raz na komputerze i zawsze mnie ten serwis odrzuca?? jako wykopopodobne ??mieciowisko z archaicznym interfejsem. Zmieni??o si? to dopiero wtedy, gdy za spraw? kt??rej?? z mobilnych gier zarejestrowa??em si? na Reddicie i zainstalowa??em aplikacj? w smartfonie. To si? okaza??o dobrym pomys??em, zw??aszcza po w???czeniu ciemnego motywu.   
Z tej perspektywy odkry??em inne oblicze Reddita. Subreddity, czyli wydzielone tematycznie w?tki g????wnego serwisy tak naprawd? s? oddzielnymi mini spo??eczno??ciami, kt??re w du??ej mierze funkcjonuj? jak fora dyskusyjne. Ich subskrybenci wymieniaj? si? wiedz? i do??wiadczeniami na r????ne tematy. Jest to wi?c dobre miejsce dla niekoniecznie hardkorowych graczy ?? mobilnych czy te?? konsolowych ?? dla u??ytkownik??w sprz?t??w r????nych marek, ale te?? poszukiwaczy mem??w i ??ko??ca internetu?. Sam subskrybuje subreddity dotycz?ce smartwatchy Amazfit i Wear OS, zwi?zane z grami, w kt??re gram, do tego polityczne, z internetowymi g??upotkami, a tak??e?? tapetami.
 
Poza w??asnymi subredditami mo??na te?? przegl?da? najpopularniejsze lub najwy??ej ocenione posty z og??lnych kategorii. Cz?sto te?? trafiam na Reddita, szukaj?c jakich?? informacji i wiadomo??ci zwi?zanych z prac? w Telepolis. Przy tej okazji wielokrotnie przekonuje si?, ??e Reddit to miejsce skupiaj?ce wielu ludzi z du??? wiedz? i ch?ci? pomocy innym u??ytkownikom. Cz?sto tez korzystam z tych informacji. Nie doszed??bym do tego, gdyby nie mobilna aplikacja ?? i na niej te?? przegl?dam Reddita w jakich?? 98 procentach.
  
Aplikacja Reddit dost?pna jest na i .

Moon+ Reader Pro ?? nie ma lepszego czytnika e-book??w
 


Moon+ Reader Pro
Do czytania e-book??w u??ywam czytnika Amazon Kindle, kt??ry genialnie sprawdza si?, kiedy go mam pod r?k?. Kiedy go nie mam, czasem doczytuj? ksi???ki w aplikacji Kindle, kt??ra ma t? zalet?, ??e synchronizuje czytane tre??ci mi?dzy urz?dzeniami. Nie lubi? jednak tej aplikacji, nie przepadam te?? za ograniczeniami Kindli, wi?c w smartfonie instaluje r??wnie?? albo tylko inny czytnik ?? Moon+ Reader Pro.
Jest chyba najlepsza aplikacja tego typu. Moon+ Reader czyta wszystkie popularne formaty ksi???ek i dokument??w od EBUP pocz?wszy, przez AZW3 i MOBI, po PDF-y, pliki tekstowe i DOCX. Czytnik ??wietnie sobie radzi z formatowaniem tekstu niezale??nie od ??r??d??a, a jego mocnym atutem s? przeogromne mo??liwo??ci personalizacji. Mo??na niemal dowolnie zmieni? kolory t??a i tekstu czytanych ksi???ek, mo??na te?? szybko prze???cza? si? mi?dzy r????nymi motywami w zale??no??ci od pory doby i nastroju, mo??na tak??e modyfikowa? u??yte kroje pisma, ich rozmiar, odst?py itd. itp. Wszystko to si? przydaje, gdy oryginalny plik z e-ksi???k? lub dokumentem zosta?? niechlujnie przygotowany przez jego tw??rc?.  
Lubi? te?? t? aplikacj? za wygodne sterowanie i dost?p do najwa??niejszych funkcji podczas czytania, co zreszt? te?? mo??na drobiazgowo skonfigurowa?. Plusem jest r??wnie?? mo??liwo??? importowania ksi???ek bezpo??rednio z chmury, np. Google Drive czy Dropboksa, a tak??e ??atwy dost?p do darmowych archiw??w z e-bookami, jak Project Gutenberg.  
Moon+ Reader Pro jest aplikacj? p??atn? ?? kosztuje w tej chwili ok. 30 z??, jednak cz?sto og??aszane s? promocj? z upustem 50%. Sam kupi??em ten czytnik, korzystaj?c w??a??nie z takiej okazji. Jest te?? podstawowa wersja Moon+ Reader z reklamami. Tu ja mo??na pobra? .

KPRM: Wirtualne urz?dy ju?? we wrze??niu, b?dzie polski zamiennik Microsoft Teams

25.01.2021 15:26


KPRM uruchomi projekt SZPoN ju?? we wrze??niu
Polski rz?d planuje zapewni? nam jeszcze wi?cej pracy i nauki zdalnej. Ju?? w tym roku uruchomiona zostanie platforma SZPoN (System Zdalnej Pracy oraz Nauki), kt??ra b?dzie wspiera? administracj? i edukacj?. B?dzie nawet rz?dowy odpowiednik Microsoft Teams, przez kt??ry porozmawiamy z urz?dnikiem.
Pierwsze dni e-administracji w Polsce by??y frustruj?ce, ale niech?? Polak??w do korzystania z niej spada. W 2019 roku 40% Polak??w za??atwi??o swoje sprawy przez internet, a by??o to jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Ju?? wtedy trwa??y prace nad platform? SZPoN, rozwijan? pod kierownictwem Kancelarii Prezesa Rady Ministr??w.
W Polsce aktualnie nie ma systemowego rozwi?zania, kt??re umo??liwi zdaln? prac? urz?dnik??w i kontakt z obywatelami. SZPoN ma to zmieni?. Pomo??e efektywne obs??ugiwa? sprawy obywateli zdalnie, zapewne zmniejszy kolejki w urz?dach i zredukuje koszty ?? cho?by tym, ??e zast?pi u??ywane dora??nie rozwi?zania komercyjne.

Do urz?du przez czat wideo


SZPoN ma dwa filary. Pierwszy z nich to wirtualne urz?dy. Platforma po???czy r????ne funkcje rozproszone w r????nych narz?dziach w jeden sp??jny portal do obs??ugi spraw oraz modu?? dla obywatela.
W??r??d narz?dzi b?dzie mi?dzy innymi wideokomunikator, kt??ry zast?pi u??ywane aktualnie Microsoft Teams, Zoom i tym podobne aplikacje. Komunikator b?dzie pozwala?? na rozmowy ??wewn?trz? urz?du oraz na zewn?trz. W efekcie urz?dnicy b?d? mieli ??atwiej, gdy b?d? pracowa? zdalnie, a obywatel b?dzie m??g?? porozmawia? przez wideoczat zamiast i??? gdzie?? osobi??cie. Podobnie jak w u??ywanych obecnie narz?dziach, link do rozmowy b?dzie mo??na wys??a? e-mailem.
Ponadto b?d? tam narz?dzia do wsp????dzielenia dokument??w, budowania list zada?? i integracja z Outlookiem. Pod wieloma wzgl?dami b?dzie to platforma do pracy zdalnej jak ka??da inna, ale spe??ni specyficzne wymagania administracji. Oczywi??cie r??wnolegle wprowadzone zostan? zmiany w prawie, by mo??na by??o traktowa? wideorozmow? na r??wni z osobist? wizyt? w urz?dzie. Trwaj? r??wnie?? prace nad lepsz? dost?pno??ci? system??w dla obcokrajowc??w w ramach W?z??a Transgranicznego.
 
 

Zdalna nauka dla ka??dego


Drugi filar platformy SZPoN to zdalna edukacja, ale nie chodzi jedynie o umo??liwienie dzieciom nauki bez chodzenia do szko??y. Ta cz???? portalu b?dzie uniwersalna i b?dzie mo??na zastosowa? j? zar??wno do kurs??w dla dzieci w wieku szkolnym, do kurs??w kszta??cenia zawodowego dla doros??ych, jak i do wewn?trznych kurs??w doszkalaj?cych pracownik??w administracji. Dost?p do nich b?dzie ustalany granularnie. Platforma przewiduje mi?dzy innymi logowanie przez ePUAP, ale b?d? te?? tre??ci og??lnodost?pne lub dost?pne tylko dla pewnych grup.
Wi???e si? to tak??e z rozwojem platformy epodrecznik.pl, wykorzystywanej przez uczni??w i nauczycieli. Powstanie dla niej aplikacja mobilna, kt??ra u??atwi korzystanie z zasob??w. Pojawi? si? r??wnie?? wideopo???czenia, co pomo??e unikn?? wpadek z komercyjnymi programami do telekonferencji. W planach jest stworzenie narz?dzia umo??liwiaj?cego zdalne przeprowadzanie egzamin??w pr??bnych.
Ponadto mo??emy spodziewa? si? wbudowanych narz?dzi do komunikacji, wydarze?? na ??ywo ankiet, test??w, grywalizacji i tym podobnych dodatk??w.
 
 

Bezpiecze??stwo po polsku: open source


Podczas spotkania online obecny by?? tak??e zast?pca dyrektora Departamentu Rozwoju Us??ug Cyfrowych Micha?? Przymusi??ski, co da??o mi okazj? do zadania pyta?? o zabezpieczenia. Przez pewien czas u??ywane b?d? rozwi?zania kryptograficzne, zewn?trznych dostawc??w, ale trwaj? prace nad autorskim systemem. Nie b?dzie uprawiane security by obscurity. Komponenty odpowiedzialne za bezpiecze??stwo b?d? dost?pne na licencjach open source, co znacznie u??atwi kontrol? bezpiecze??stwa i przyspieszy znajdowanie ewentualnych luk.
Podczas tworzenia platformy SZPoN by??y te?? wykorzystywane dost?pne jako open source komponenty, ale nie zawsze by??y w???czane do projektu na sta??e. Rzecz w tym, ??e SZPoN musi by? szalenie elastyczny i odporny na dzia??anie czasu. To b?dzie ??ywy organizm, kt??ry za 5 czy 10 lat b?dzie mo??na ??atwo dopasowa? do wsp????czesnych warunk??w. Istniej?ce ju?? oprogramowanie dla portali internetowych, chmur, zdalnej wsp????pracy i bezpiecznej komunikacji nie zawsze daje si? do tych wymaga?? dopasowa?.
Czemu w og??le tworzy? od podstaw tak pot???ne narz?dzie zamiast skorzysta? z komercyjnych rozwi?za??? Tu tak??e chodzi o bezpiecze??stwo. Administracja kraju wymaga pe??nej kontroli nad danymi, czego nie zapewni ??adna chmura komercyjna. Ponadto trzeba pami?ta?, ??e zastosowaniem platformy SZPoN jest spi?cie razem istniej?cych ju?? system??w administracji i edukacji. Komercyjne rozwi?zania mog? by? elastyczne, ale i tak nie spe??ni? wszystkich wymaga?? urz?dnik??w i obywateli. Tu po prostu potrzebne jest oprogramowanie ??szyte na miar??. Koszty prowadzenia administracji r??wnie?? wchodz? w gr?, ale nie jest to podstawowy pow??d tworzenia w??asnych rozwi?za??.
Warto zaznaczy?, ??e platforma powstaje bez udzia??u firm zewn?trznych. Ca??y proces nadzoruje KPRM, programi??ci i administratorzy systemu s? zatrudnieni bezpo??rednio przez Kancelari?, a braki si??y roboczej uzupe??niane s? na zasadzie body leasing. 
SZPoN ma by? gotowy ju?? w 2021 roku. Marek Zag??rski poinformowa??, ??e KPRM planuje premier? ju?? na wrzesie??. Ponadto KPRM przewiduje promowanie dobrych praktyk w pracy zdalnej oraz zadba o wsparcie techniczne, dost?pne przez r????ne kana??y.

Źródło: www.telepolis.pl

reklama
Kontakt z nami